سمینار تخصصی بوشینگ های فشار قوی با تکنولوژی عایق داخلی RIP (کاغذ آغشته به رزین)
با حضور کارشناسان کارخانه موس ایزولاتور روسیه
(بزرگترین تولید کننده بوشینگ های فشار قوی در اروپای شرقی)

محل برگزاری: سالن سمینار ساختمان شهید قاسمی شرکت توانیر
شرکت کنندگان: مدیران و کارشناسان ارشد شرکت های برق منطقه ای کشور
تاریخ برگزاری: 97/07/10 ساعت 9 الی 17
امروزه بکارگیری بوشینگ های فشارقوی با فن آوری عایق داخلی کاغذ آغشته به رزین (RIP) به دلیل مزایای منحصر به فرد آنها، بسیار مورد توجه تولید کنندگان، مهندسین و بهره بردان صنعت برق می باشد. از مزایای بوشینگ های RIP می توان به عدم انفجار و آتش سوزی بدلیل عدم وجود روغن و خرابی ناشی از نشتی آن، استحکام مکانیکی و حرارتی بالا، وزن کم، حجم کم، حمل و نقل آسان، امکان نصب در جهت های مختف، .... اشاره نمود.
متاسفانه دلیل بیش از 40% از انفجارها در ترانسفورماتورها ناشی از عملکرد نادرست بوشینگ های آنها بوده است.  در کشور ایران نیز می توان برخی موارد از جمله بوشینگ 230 کیلوولت نیروگاه منتظر قائم کرج (1396)، بوشینگ پست 400 کیلوولت سربداران سبزوار (1395) و بوشینگ 230 کیلوولت پست پریشان کازرون (1395) اشاره نمود.  
به منظور کاهش انفجارها و هزینه های بسیار سنگین ناشی از آن و از سوی دیگر استقبال متقاضیان از فن آوری جدید، بسیاری از شرکت های سازنده بوشینگ های فشار قوی در سطح جهان، در سال های اخیر تولید بوشینگ ها با عایق داخلی کاغذ آغشته به روغن را متوقف نموده اند.
با توجه به اهمیت و حساسیت نقش بوشینگ های فشار قوی، نیاز است مهندسین و مدیران ارشد در صنعت برق در کشور نیز توجه جدی تری نسبت به انتخاب و خرید آن صرف نمایند.
به منظور معرفی بیشتر فن آوری عایق داخلی کاغذ آغشته به رزین، کارشناسان کارخانه موس ایزولاتور روسیه به دعوت شرکت توانیر از تاریخ هفتم الی دوازدهم مهر ماه در ایران حضور خواهند داشت و سمیناری در تاریخدهم مهر ماه با حضور کلیه مدیران و مهندسین ارشد برق های منطقه ای کشور در سالن سمینار ساختمان شهید قاسمی شرکت توانیر برگزار خواهد شد.
شایان ذکر است شرکت فن آوران پویا صنعت از سال 1389 به عنوان نماینده انحصاری شرکت موس ایزولاتور (Mosizolyator) روسیه، در زمینه تامین انواع بوشینگ های فشار قوی با تکنولوژی عایق داخلی کاغذ آغشته به رزین (RIP) در ایران فعال بوده و تاکنون تعداد قابل توجهی از انواع بوشینگ ها را برای مصرف کنندگان داخلی از جمله شرکت ایران ترانسفو و برخی نیروگاه های ایران تامین نموده است.
شرکت موس ایزولاتور با بیش از 120 سال سابقه، تولید کننده انواع بوشینگ های فشار قوی با تکنولوژی RIP تا سطح ولتاژ 1200 کیلوولت بوده و محصولات آن علاوه بر پوشش بیش از 80% نیازهای کشور روسیه و کشورهای مشترک المنافع، به بیش از سی کشور در سراسر جهان از جمله ایران (تامین بیش از 250 عدد بوشینگ از سال 1389) صادر می گردد.