از سوی دفتر فنی و نظارت شبکه انتقال شرکت توانیر برگزار شد
نشست آموزشی بوشینگ‌های فشار قوی با عایق داخلی RIP

نشست آموزشی بوشینگ‌های فشار قوی با عایق RIP از سوی دفتر فنی و نظارت شبکه انتقال شرکت توانیر و با همکاری کارشناسان شرکت فن‌آوران پویا صنعت وفا در سالن شهید قاسمی شرکت توانیر برگزار شد.
به گزارش پیک برق، مجتبی نظام مدیر امور اجرایی شرکت فن‌آوران پویا صنعت وفا نمایندگی رسمی و انحصاری شرکت ایزولاتور، درخصوص هدف از برگزاری این جلسه گفت: با توجه به آمارهای مختلفی که از عیوب بوشینگ‌ها با تکنولوژی OIP هر ساله در کشور روبه‌رو هستیم و نیاز مصرف‌کنندگان اصلی این تجهیزات یعنی بهره‌برداران خطوط انتقال جهت آشنایی با محصولات جدید و روز دنیا با همکاری و هماهنگی دفتر فنی و نظارت شبکه انتقال شرکت توانیر اقدام به برگزاری این دوره آموزشی گردید.
وی افزود: بوشینگ‌های قدیمیOIP، بوشینگ‌های خازنی با عایق داخلی کاغذ آغشته به روغن هستند که در ایران نیز تولید می‌شوند و با توجه به محدودیت‌هایی که دارند در دنیا در سال های اخیر با بوشینگ‌های جدید RIP با عایق داخلی کاغذ آغشته به رزین جایگزین شده‌اند.
مجتبی نظام با بیان اینکه سهم انفجار بوشینگ‌های OIP در آمار حوادث چند سال اخیر نشان می‌دهد توجه به انتخاب نوع و تکنولوژی ساخت بوشینگ‌ها هنگام سفارش ترانسفورماتور کم اهمیت تر از نوع تپ چنجر، روغن، برند و .... نیست، تصریح کرد: انفجار بوشینگ علاوه بر هزینه برای تهیه بوشینگ جدید به ترانسفورماتور و سایر تجهیزات نیز آسیب رسانده و هزینه‌های بسیار بالایی را بر بدنه صنعت برق تحمیل می‌کند.وی با اشاره به اختلاف قیمت بوشینگ های RIP و OIP در بدو خرید اظهار داشت: اختلاف قیمت در هزینه اولیه خرید در طول مدت زمان استفاده از محصول با توجه به هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمتر بوشینگ های RIP به طور صددرصد جبران خواهد شد.
مجتبی نظام درخصوص مزایای بوشینگ‌های RIP نیز گفت: بوشینگ‌های RIP، از نوع خشک بوده و در این نوع از بوشینگ‌ها از روغن به عنوان اکتیوپارت استفاده نشده است. بنابراین احتمال نشت روغن وجود نداشته ضمن آنکه نیازی به سرویس و نگهداری مداوم به منظور کنترل حجم روغن، دمای آن و غیره نیست، همچنین به دلیل عدم وجود روغن در این بوشینگ ها خطر انفجار و آتش سوزی وجود ندارد. وی همچنین امکان نصب بوشینگ های RIP در زوایای مختلف (0 تا 90 درجه) و انبار کردن آنها بدون اعمال شرایط خاص را از دیگر مزایای بوشینگ‌های RIP نسبت به OIP برشمرد و گفت: وزن و حجم کمتر، سازگاری بیشتر با محیط زیست، حمل و نقل بدون اعمال شرایط خاص و عدم نیاز به سرویس ونگهداری از دیگر مزایای این بوشینگ‌ها است.
مدیر اجرایی شرکت فن‌آوران پویا صنعت وفا آمارخرابی محصولات کارخانه ایزولاتور در طی 20 سال گذشته از نصب آنها در شبکه را کمتر از 0.1% (یک دهم درصد) بیان کرد و افزود: با توجه به جمع آوری خط تولید OIP در بسیاری از شرکت های سازنده بوشینگ های فشار قوی و این نکته که در بسیاری از کشورها از جمله روسیه و ترکیه استفاده از این نوع بوشینگ‌ها مجاز نیست و همچنین امکان جایگزینی آسان بوشینگ‌های RIP با بوشینگ‌های قبلی، پیشنهاد می‌شود بهره‌برداران شرکتهای برق درخصوص استفاده از نوع بوشینگ‌های مصرفی در خطوط شبکه تحت پوشش بررسی بیشتری به عمل آورند.